GEELY, VOLVO'DAKI HISSELERINI SATıYOR

Desteğe devam edecek.

Çinli milyarder Li Shufu'nun şahsi şirketi olan Zhejiang Geely Holding Grubu, Volvo Cars'daki hisselerini satışa çıkartmaya hazırlanıyor. Avrupalı pek çok üreticinin hissesini elinde tutan Geely, bu satış ile yaklaşık 350 milyon dolarlık kaynak oluşturmayı amaçlıyor.

Şirketin 100 milyona yakın hissesini bulunduran Geely, bu hisseleri 3.49 dolardan satışa çıkartacak. Bu hisseler Volvo'nun yaklaşık yüzde 3.4'üne tekabül ediyor. Böylece Geely'nin Volvo'daki hisseleri yüzde 78.7'ye düşmüş olacak.

Şirketten gelen açıklama şu şekilde: "Halka arz planımız Volvo Cars'ın halka açıklık oranını büyüterek hissedar tabanını daha da genişletecek. Geely Holding, elde ettiği geliri grup içerisindeki işlerinin gelişimi için kullanacak."

Bunu da oku

Geely, açıklamada Volvo'ya desteğin devam edeceğinin altını çizmiş. Lakin satışlardan elde edilen gelirin bir kuruşu bile Volvo'ya gitmeyecek.

Sektörün önde gelen analizcilerinin ifadelerine göre satış Volvo için yeni bir sayfa açabilir. Volvo, son yıllarda satışlarını artırsa da hisse değerlerinde düşüş yaşıyor. Bunun nedeninin şirketin oldukça düşük olan halka açıklık oranı olduğu öne sürülmüştü. Geely, bu satış ile birlikte Volvo'nun kar marjını artırmayı deneyecek.

Volvo CEO'su Jim Rowan konu hakkında şu açıklamayı yaptı: "Halka açıklık oranımızdaki bu artış sayesinde alım/satım likiditemizde iyileşme göreceğiz. Hem yeni hem de mevcut yatırımcılar bu durumdan fayda sağlayacak."

2023-11-20T13:21:19Z dg43tfdfdgfd