ASTON MARTIN'IN YENI YAKışıKLıSı DB12 RESMEN TANıTıLDı

Adına kanıp V12 sanmayın...

Aston Martin'in efsanevi "DB" serisinin en yeni nesli sonunda tanıtıldı. Uzun bir süredir geleneğin devam edip etmeyeceğini tartışıyor olsak da, İngiltere'den gelen haberler sevindirici. Çünkü model klasikleşmiş ismini koruyarak hayatına devam edecek. Karşınızda, DB12!

Aston Martin, yeni modeli "dünyanın ilk süper tourer'i" olarak tanımlıyor. Şimdiye dek tanıtılan en başarılı DB modeli olan DB12, adının aksine bir V12 motor kullanmıyor. Modelin kalbinde, Mercedes-AMG'den alınmış çift turbolu 4.0 litrelik V8 motor bulunmaya devam edecek. Hatta bu motor, DB11'in V12'sinden bile çok daha güçlü hale getirilmiş durumda.

8 silindirli ünite toplamda 680 bg güç ve 800 Nm tork üretebilecek. Bu da motorun, halefine göre yüzde 30 oranında güçlendirildiği anlamına geliyor. Ünite bu haliyle DB11 MAR'nin 5.2 litrelik V12 motorundan da tam 41 bg güç daha güçlü. DB12'nin 0-100 km/sa hızlanması 3.6 saniye sürerken, 325 km/sa azami hıza ulaşabiliyor.

Aston Martin'in basın açıklamasına göre bu güç artışı, motor üzerinde uygulanan yoğun işlemler sonucu oluşturulabilmiş. Tamamen yeni bir soğutma sistemine sahip olan motor, çok daha geniş turboşarjlar ile donatılmış. Buna ek olarak DB12, elektrikli diferansiyel kullanan ilk DB modeli olarak tarihe geçiyor. 

Bunu da oku

Üç farklı sürüş moduna sahip olan model aynı zamanda yeni süspansiyonlar ile birlikte gelecek. Kullanıcılar GT, Sport ve Sport+ isimli sürüş modları arasında seçim yaparak istedikleri sürüş tecrübesine kavuşabilecek. Aston Martin bunun garantisini de veriyor.

Tanıdık ama çok daha modern bir tasarıma sahip olan DB12, devasa ızgarası ve LED far takımları ile dikkat çekiyor. Izgaranın hemen üstünde Aston Martin'in yeni logosu bulunuyor. 21 inç büyüklükteki standart jantları ile dikkat çeken model, hemzemin kapı kolları ile de aerodinamik yapısını artırıyor.

Uzaktan güncellemeler alacak Aston Martin DB12, bu yılın üçüncü çeyreğinde satışa sunulacak.

2023-05-25T08:27:07Z dg43tfdfdgfd