FORD VW TEMELLI SUV MODELINI TANıTTı

Ford VW temelli SUV modelini tanıttı

ABDli otomotiv üreticisi Ford, Avrupa pazarı için geliştirdiği elektrikli SUV modelini tanıttı.

Markanın Kuzey Amerika pazarında varlık gösteren SUV modeli Explorer ile aynı adı taşıyan yeni elektrikli SUV, Ford ve Volkswagenin (VW) 2019 yılında yaptığı anlaşma gereği Volkswagen altyapısını taşıyor.

Bu kapsamda Almanyada tasarlanıp üretilen tamamen elektrikli yeni Explorer, 25 dakikada yüzde 10dan yüzde 80e hızlı şarj olabiliyor.

Verilen bilgiye göre, elektrikli SUV model gelecek yıl Avrupa çapında 500 bin şarj noktasına erişim olanağına sahip olacak. 52 kWh ve 77 kWh olmak üzere iki farklı batarya seçeneğine sahip olacak aracın, menzil değeri de seçilen bataryaya göre 348 ve 536 kilometre şeklinde olacak.

Araçta, tam donanımlı bilgi-eğlence sistemi, 15 inç hareketli ekran, kablosuz uygulama entegrasyonu ve sürücü yardımı gibi teknolojiler sunuluyor.

Yeni Explorer hakkında konuşan Ford Model e Avrupa Genel Müdürü Martin Sander, "Explorer, yeni nesil Ford elektrikli otomobillerin öncüsü. Amerikan köklerimize sahip, ancak Avrupadaki müşterilerimiz için Kölnde üretilen ilk elektrikli otomobil" dedi.

Ford, 2030 yılından sonra Avrupada sadece elektrikli otomobilleri satışa sunmayı hedefliyor.

BİRÇOK MODELİ ORTAKLAŞA ÜRETİYORLAR

Ford ve VWnin yaklaşık 2019da vardığı anlaşma kapsamında, iki markanın birçok modeli ortaklaşa geliştiriliyor.

Bu kapsamda, yeni nesil VW Amarok, Ford Rangerın teknolojisi ile üretiliyor. Aynı şekilde, yeni nesil Ford Transit Connect ile yeni Volkswagen T7 de platform ve teknoloji ortaklığı yapıyor.

İşbirliği kapsamında, yeni nesil Volkswagen 1 tonluk ticari araç modeli de, Ford Otosan tarafından Türkiyede üretilecek.

Ford ile VWnin attığı adımın arkasında birkaç sebep yatıyor. Bunların başında ise, elektrikli araçlar ve otonom sürüş teknolojileri geliştiren iki markanın, yükselen maliyetlerini kısma ve bu sayede pazarda rekabet avantajı elde etme amacı bulunuyor.

İki marka da, ortak platformda ürettiği modelleri ile hem üretim hem de Ar-Ge maliyetlerini milyarlarca dolar aşağı düşürmeyi hedefliyor.

2023-03-22T07:46:53Z dg43tfdfdgfd